هود صنعتی

هود صنعتی

   هود صنعتی قابل ‌استفاده در رستوران‌ها یا آشپزخانه‌های صنعتی و … بوده و هدف از استفاده آن از بین بردن بو، چربی و … ناشی از آَشپزی‌های پیاپی است. این وسیله در خصوص تهویه هوا در مکان‌های طبخ و آماده‌سازی غذا، بسیار پرکاربرد است. علاوه‌ بر این به حفاظت از محیط آشپزی و نظافت مکان و وسایل شما نیز کمک شایانی می‌کند. در این هودها برای انتقال هوا به محیط خارج از کانال گالوانیزه یا لوله فلکسیبل هوا استفاده می‌کنند.

انواع هود صنعتی

هود صنعتی دارای انواع مختلفی بوده که به نحوه نصب، ترکیبات به‌کاربرده شده، تعداد جداره و … بستگی دارد. در این بخش قصد معرفی انواع هودهای صنعتی را با توجه به موارد فوق داریم.

industrial hood - هود صنعتی

نقش هودهای صنعتی در تهویه هوا

 

برای نصب هود صنعتی به صورت دیواری، به پیچ و میخ احتیاج دارید. شما می‌توانید این نوع از هودها را با کمک میخ و پیچ به دیوار نصب کنید. نوع دیگر نصب هود به کمک اهرمی است که از سقف برای ایستادن هود کمک خواهد گرفت. ممکن است ضخامت هودها متفاوت باشد که با توجه به ضخامت و جنس آن‌ها، وزن آن‌ها مشخص می‌گردد و تمهیدات لازم با توجه به این موارد برای نصب صورت خواهد گرفت.

در هنگام نصب هود صنعتی، حتما به مواردی از قبیل ابعاد درنظرگرفته‌شده برای محصول مانند ارتفاع هود، ارتفاع نصب ‌شده تا زمین و … برای عملکردی بهینه توجه نمایید. هودهای صنعتی از لحاظ جنس مواد به‌کاربرده شده به سه دسته استیل، آلومینیوم و گالوانیزه تقسیم می‌شوند. هودهایی که از مواد آلومینومی ساخته شده‌اند، مناسب برای مکان‌های خشک هستند. در مکان‌های مرطوب، استفاده از هودهای استیل توصیه شده است.

همچنین در هودهای استیل، قابلیت شست‌وشو بدون زنگ‌زدگی را تجربه خواهید کرد. هود صنعتی گالوانیزه از ورق‌هایی با جنس گالوانیزه ساخته شده است. این ورق‌ها علاوه بر جنس مرغوب دارای کیفیتی خوب هستند که در ساخت انواع هود آشپزخانه صنعتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. هود صنعتی گالوانیزه برای محیط‌هایی که حجم زیادی از پخت‌وپز را در محیط آشپزخانه انجام می‌دهند، مناسب است.

industrial hood duct - هود صنعتی

انتخاب هود صنعتی براساس متریال

نحوه عملکرد هودهای صنعتی

علاوه‌ بر ترکیبات و جنس به‌کاربرده شده در ساخت هود و کانال هود صنعتی، نحوه کارکرد آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا با استفاده از هودهای یک جداره که ابتدایی‌ترین نوع هودها است، فقط هوای موجود در آشپزخانه از کانال‌های هود خارج شده و راهی برای ورود هوای تازه به محیط نیست. اما در هودهایی که با بیشتر از یک جداره طراحی شده‌اند، ورود هوای تازه و خروج هوای آلوده به سرعت و با کیفیتی مطلوب انجام خواهد شد.

علاوه‌ بر این استفاده از هودهای چندجداره به صرفه‌جویی در مصرف برق نیز کمک شایانی خواهد کرد. در کانال‌های هود دو نوع مکش وجود دارد؛ مکش افقی و مکش عمودی. اگر در این کانال‌ها حرکت به صورت عمودی اتفاق بیفتد، قدرت مکش در سانترفیوژهای موجود در هود صنعتی افزایش پیدا خواهد کرد. فیلترهای موجودی که در این نوع هودها به‌ کار برده شده است، وظیفه جداسازی چربی‌ها قبل‌ از رسیدن به سانترفیوژها را داشته تا از آسیب به آن‌ها جلوگیری گردد و عمل شست‌وشو را آسان‌تر کند.

این فیلترها دارای انواع مختلفی مانند: نمدی، توری، استیل، آلومینیومی و … بوده که هر کدام بنا به نوعی که دارند، برای محیط‌های مختلفی با هدف جذب چربی ساخته شده‌اند. چراغ‌های تونلی در این محصولات، سبب روشنایی داخلی آن‌ها و ایجاد دید بهتر برای کارکنان در محیط آشپزخانه شده و نسبت به گرما و رطوبت از مقاومت خوبی برخوردار هستند.

بررسی مزایای هود صنعتی

از جمله مواردی که می‌توان به صورت مختصر درخصوص مزایای استفاده از کانال هود صنعتی بیان نمود، به شرح زیر است:

 • فیلتری مناسب جهت جریان هوا
 • سادگی در نصب آن
 • عدم آسیب به موادغذایی و وسایل موجود در محیط
 • مقاومت در برابر رطوبت و گرما
 • افزایش طول عمر برای ساختمان
 • تأمین رفاه و سلامت کارکنان
 • ایجاد هوایی تمیز و سالم
 • از انرژی کمتری استفاده می‌شود.
 • تقویت و بهبود سرمایش و گرمایش محیط
 • مقرون‌به‌صرفه بودن
hood filter - هود صنعتی

فیلترهای مناسب برای هودهای صنعتی و کانال هود صنعتی

هزینه خرید هود صنعتی

این محصولات از لحاظ هزینه از قیمت‌های مختلفی برخوردار هستند. چرا که قیمت تعیین شده برای این محصولات به موارد متعددی از قبیل: جنس به‌کاربرده شده، ابعاد، ضخامت، برند محصولات و … بستگی دارد.

اهداف تهویه هوا با استفاده از کانال هود صنعتی

تهویه هوا با استفاده از ابزارهایی نظیر هود صنعتی، دارای اهدافی است که در این قسمت به اختصار مواردی از آن را بیان خواهیم کرد:

 • ایجاد هوایی سالم و مطبوع در محیط

این هدف با استفاده از کانال‌های گالوانیزه موجود در انواع هودهای صنعتی تحقق می‌یابد. هوای آلوده در محیط از طریق این کانال‌ها با سرعتی تعیین ‌شده، از محیط خارج می‌شود. سپس از طریق کانال‌های تعببیه‌شده در هود، هوایی تازه به فضای داخل اتاق تزریق می‌گردد.

hood air condition 1024x576 - هود صنعتی

استفاده از سیستم تهویه هوا در فضای آشپزخانه و هود آشپزخانه صنعتی

 • استاندارد دما و رطوبت

با توجه به محیطی که در آن قرار دارید، استانداردی برای دما و رطوبت تعیین شده است. هودهای صنعتی با عملکرد درست، سعی در حفظ دما و رطوبت در محیط شما دارند.

 • حذف یا رقیق‌ کردن مواد سمی موجود در محیط

با تزریق مجدد هوای تازه به محیط از طریق هودها، مواد سمی ایجاد شده (حاصل از واکنش‌های موادغذایی) در محیط رقیق شده ‌است و فضا را نسبت به قبل سالم‌تر خواهد کرد.

 • کاهش خطرات

با گرم ‌شدن فضای آشپرخانه و همچنین وجود حرارت دائمی در این مکان، احتمال به ‌وقوع پیوستن خطرات بیشتر خواهد شد. از خطراتی که ممکن است در این مکان برای افراد پیش آید، می‌توان به موارد آتش‌سوزی یا انفجارهای خطرناک، مسمومیت‌های هوایی، بیماری‌های تنفسی، سرطان‌های زودرس و … اشاره نمود.

مشکلات تدریجی استفاده از هودهای صنعتی

یکی از مشکلاتی که بعد از گذشت چندین سال برای هودهای صنعتی اتفاق می‌افتد، فرسوده ‌شدن فیلترهای آن است. همچنین افراد مسئول باید به ‌طور مداوم نسبت به عملکرد صحیح این ابزار، نظارت‌های کافی و لازم را داشته باشند. باید اشاره کرد که در خصوص نگهداری و یا در صورت لزوم تعمیرات این دستگاه، به افرادی متخصص و مسئول نیاز است. همچنین درخصوص نوع کانال‌کشی برای تهویه مناسب هوا نیز باید نکاتی را رعایت نمود. دریچه کانال طوری طراحی شود تا هوا با سرعتی مناسب رد و بدل گردد، در غیر این صورت هوای آلوده نشست خواهد کرد. اما اگر سرعت هوا زیاد شود، باعث ایجاد سروصدا، اتلاف انرژی و سایش در سطح کانال هود صنعتی خواهد شد. پس اگر در سیستم تهویه خود توسط هود صنعتی دچار مشکلاتی نظیر کاهش سرعت جریان هوا و … شدید، نسبت به بررسی کانال‌های موجود در این سیستم اقدام فرمایید.

خرید اینترنتی کانال هود صنعتی

از طریق سایت BADIRAN-SPIRAL می توانید محصول مورد نیاز خود را انتخاب و سفارش دهید.

پیشنهاد برای مشاوره و خرید

برای مشاوره و کسب اطلاعت بیشتر و آگاهی از قیمت انواع کانال هود صنعتی با شماره تلفن 09128407303 تماس بگیرید.